Logo Logo
RYBÁŘSKÉ OBLEČENÍ
 • 12.11.2018
 • RYBÁŘSKÉ OBLEČENÍ

Rybářské oblečení je velice široký pojem. Pozornost by mu ale měli věnovat všichni, kteří se rybaření věnují. Veškeré rybářské oblečení by mělo splňovat následující specifika:

 • nepromokavost,
 • množství kapes,
 • termoregulace,
 • množství kapes,
 • množství úložných prostor,
 • schopnost puzení hmyzu

Každý rybář by měl dle těchto požadavků vybírat rybářské oblečení, které zajišťuje komfort za každého počasí, ve všech podmínkách a zajišťuje svoji funkčnost i několik let.

Bundy na ryby

Bunda na ryby je pro mnohé rybáře lepší, než vesta, která má svoji letitou tradici. Dnešní bundy na ryby totiž zajišťují komfort po celý rok. Mají snadno odnímatelnou termovložku, tím pádem si ze zimní bundy můžete rázem udělat letní nepromokavou. Navíc jsou vybaveny rukávy na silný zip, takže během jedné minuty z bundy vytvoříte vestu. Bundy jsou vyrobeny z nepromokavých materiálů, poskytují to největší teplo a jsou vybaveny pásem proti větru.

Rybářské Vesty

Rybářské vesty je velice široký pojem, i když se to na první pohled nezdá. Vestu byste si totiž měli zvolit zejména podle toho, zda chytáte na přívlač, muškaříte, případně podle toho, když jen sedíte u vody.

Vesty vhodné na přívlač či muškaření

Přívlačové a muškařské vesty by měli být kratší. Předpokládá se, že během chytání brodíte řeku, zkrátka, že jste ve vodě, mnohdy i po pas.

Pak je nutné, abyste byli vybaveni kratší vestou, která se během chytání nenamočí a zároveň vás po celou dobu zahřeje. Každá taková vesta by měla mít:

 • prostorné kapsy venkovní,
 • vnitřní kapsy,
 • síťovou podšívku,
 • zateplenou podšívku,
 • nepromokavý materiál

Každý, kdo někdy viděl správného rybáře, mohl zpozorovat, že jeho vesta je vybavena hned několika kapsami. Do nich se totiž musí vejít vše, co rybář během muškaření, nebo chytání na přívlač potřebuje. Správná vesta by měla být vybavena límcem, který chrání krk.

Vesty na ryby

Jste příznivcem pohodového chytání ryb? Rádi jen tak sedíte u vody a čekáte, co se chytne? Pak byste měli být vybaveni dobrou a teplou vestou, která vás zahřeje za každého počasí. Vesty jsou vybaveny stejným počtem vnitřních i vnějších kapes stejně, jako vesty na přívlač nebo muškaření. Mají ale jisté výhody. Zejména je to jejich délka. Jsou delší a tak zajišťují teplo hlavně na záda. Zateplené jsou stejně a rovněž vybaveny síťovinou pro dobrou cirkulaci vzduchu. Rybářské vesty zajišťují teplo pro vaše tělo po celou dobu chytání.

Rybářské kalhoty

Rybářské kalhoty je možné zakoupit ve stejném stylu a barvách, jako bundu. Kalhoty jsou vybaveny zipem, takže z nich můžete udělat klasické kraťasy na ryby, nebo naopak. Stejně jako bunda jsou vybaveny termovložkou, která je snadno odnímatelná – nemusí to zákonitě mít všechny kalhoty. U kotníků jsou vybaveny stahovacími šňůrkami proti větru.

Ten, kdo chodí chytat v noci, nebo chodí muškařit, by si je rozhodně měl pořídit, už jen z hlediska bezpečnosti, péče o vlastní zdraví a ochrany před nízkými teplotami.

Funkce kalhot:

 • nepromokavé,
 • vyztužené neoprenem,
 • vybavené termovložkou,
 • lehké a odolné,
 • vhodné do nízkých teplot,
 • určeny i pro každodenní rybolov

Z výše zmíněných bodů jasně vyplývá, že se jedná o kalhoty, které mají špičkové vlastnosti. Zároveň jsou velice universální, protože je můžete bez ohledu na počasí použít za každého ročního období.

Kalhoty na zimu i léto

Záleží samozřejmě na tom, jaké kalhoty na ryby si vyberete. Pokud je skutečně chcete užívat celoročně, je nutné, abyste si pořídily kalhoty, které mají na odepnutí všechno, co je jen možné odepnout. Termovložku, nohavice, zateplení, případně i neopren. Snadno si tak můžete ze zimních kalhot udělat letní a naopak. Kalhoty jsou vybaveny kapsami, které jsou rovněž vyztužené.

Je to tak vytvořeno hlavně proto, aby v případě, že do kapsy dáte něco ostrého, tak se nestala ta nepříjemná věc – proříznutí kapsy. Máte zájem o rybářské kalhoty určené do vody? Pak byste se měli podívat hlavně na ty, které jsou ve spojení s holínkami a tak zajišťují, že ani kapka vody nepronikne k vašemu tělu. Zvlášť v zimě je tato funkce velice důležitá. Rybářské kalhoty jsou zkrátka a dobře nezbytnou součástí vybavení pro rybolov.

Rybářské Holínky

Rybáři by měli být vždy dobře vybaveni. Do jejich nejlepší výbavy ale spadá opravdu všechno. Správný rybář, který opravdu chce chytit rybu, potřebuje jednak kvalitní vybavení – pruty, tu nejlepší potravu a lákadla na ryby a samozřejmě oblečení.

Chytání ryb si totiž občas vyžaduje náročné podmínky. Je třeba si uvědomit, že  u vody je vysoká vlhkost a mnohdy silný vítr.

Správný rybář by tak měl mít jednak teplé oblečení a teplé, nepromokavé boty. Holínky.

Vysoké holiny pro rybáře

Holínky jste samozřejmě mohli vidět na své babičce, když okopávala zahrádku, nebo sbírala brambory. Rybářské holínky jsou ale mnohem kvalitnější, lepší a samozřejmě odolnější. Jsou určeny do těch nejhorších podmínek, kterým jsou rybáři často vystaveni. Holínky je možné zakoupit hned v několika variantách a to buď zcela samostatně, nebo jako součástí kalhot. Jestli chodíte muškařit, rozhodně by se vám spíš hodily holínky s broďáky, které vás budou chránit nejen před vodou, ale i před chladem.

Holínky jsou odolné proti nízkým teplotám a jsou vybavenou speciální zateplenou vložkou, která je jejich součástí po celém obvodu. Samozřejmostí je antibakteriální úprava a voděodolnost, bez které by se zkrátka nedalo do rybníka nebo na řeku vstoupit. Podrážka holínek je zcela protiskluzová, tím pádem by se nemělo stát, že v nich bude noha klouzat, a to jak na souši, tak i ve vodě.

Vaše stabilita by v nich měla být zachována dokonce i v bahně, protože jejich hladký vnější povrch zajišťuje rychlé a snadné vytažení holiny z bahna.

Rybářské rukavice

Máte rádi ryby, ale neradi se jich dotýkáte? Nebo máte jen problém kluzkou rybu pořádně uchopit do ruky? Pak by ve vaší výbavě na ryby neměli chybět rybářské rukavice. Snadno je můžete vyprat v pračce, snadno s nimi uchopíte rybu a dokonce vás i v zimě mohou zahřát u vody.

Rybářské Hodinky

Rybářské hodinky nejsou jen tak ledajakým doplňkem. Na první pohled krásné designové hodinky v sobě ale skrývají mnohem víc, než jen voděodolnost a pěkný vzhled.

Hodinky s nápovědou

Jednou z nejlepších funkcí hodinek pro rybáře je funkce, která vám přesně napoví, kdy je ideální čas na rybaření. Jak je to možné? Jak mohou hodinky poznat ideální čas? Poměrně snadno.

Tato funkce se nazývá Fishing Timer a ta na základě výpočtu fáze měsíce a tlaku vydá signál nejlepšího času pro rybaření. Neznamená to samozřejmě, že vždy musíte něco chytit, ale je to ta největší pravděpodobnost.

Hodinky jsou vyrobeny z oceli, která je odolná proti vodě. Všechny rybářské hodinky jsou vybaveny speciální pojistkou, která zabraňuje náhodnému rozepnutí a následnému pádu z ruky.

Budík v hodinkách

Hodinky mají v sobě zabudovaný budík, který lze nastavit stejně, jako ten klasický. Jednoduše nastavíte čas, kdy potřebujete, aby hodinky zvonily a tak se i stane. Hodinky jsou vybaveny i funkcí upozornit každou hodinu, či půl hodinu. Hodinky jsou vybaveny minerálním sklem, které je velice odolné proti poškrábání. Hodinky jsou speciálně podsvícené a to tak, aby byl čas a všechny funkce dokonale vidět, jak za tmy, tak i za světla. S rybářskými hodinkami rozhodně můžete na rybách uspět. Vždy vám totiž přesně napoví čas, kdy je vhodné chytat.

Máte-li k dispozici ty nejlepší rybářské potřeby, dobrou návnadu a máte trpělivost čekat na nejlepší úlovek, rozhodně nebudete zklamáni.

RYBÁŘSKÉ BATOHY

Rybářské batohy vaše potřeby na ryby nejen chrání, ale především tak zajišťují, že budou vždy a všude připraveny vyrazit. Batohy jsou samozřejmě k dispozici hned v několika velikostech a tak si bez problémů můžete vybrat.

Jak velký batoh?

Osobně jsem zastáncem názoru, že batoh by měl být spíš větší. Je třeba si uvědomit, že by se do něj měli vejít všechny základní věci a ještě něco navíc.

Do batohu tak snadno můžete uložit dokonce i pruty a navijáky, pro které je zde připraveno speciální místo.

Prut a naviják musí být vždy uložen v obalu a následně uskladněn v batohu, kde je suchým zipem přichycen tak, aby se během přepravy nepohyboval. Do batohu se mimo jiné vejdou všechny věci, včetně návnady.

Na návnady speciální ledvinku

Speciální ledvinky vypadají na první pohled, jako klasické ledvinky. Jejich vlastnosti jsou ale mnohem lepší. Je jasné, že když budete střídat návnady, ledvinka začne za nějakou dobu nepříjemně zapáchat. Proto je vybavena speciálním odvětráváním. Tašek, které jsou pro rybaření určeny, je opravdu obrovské množství. Jen těžko bychom dokázali vyjmenovat a specifikovat jednotlivé vlastnosti.

Zaměřit byste se měli ale především na to, co opravdu potřebujete. Samozřejmě uskladnit všechny potřeby. K tomu je batoh, nebo taška nejlepší. Pokud jste majiteli delších prutů, rozhodně byste se měli informovat o velikosti batohu, případně zvolit tašku, která je delší. Speciální tašky můžete mít na pilkery, olova a krmítka, rybářskou bižuterii apod.